Tajemniczy, ciągle jeszcze mało znany kwas szikimowy należy do kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), jednak nie wykazuje działania drażniącego, przez co może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą czy skłonną do podrażnień.

 

Trochę historii …

 

Kwas zawdzięcza swoją nazwę roślinie z której jest pozyskiwany – a jest nią anyż gwieździsty. Oryginalna, japońska nazwa rośliny to „szikimi’’ … więc wszystko już jasne 😍

 

Kwas został wyizolowany stosunkowo niedawno, w 1885 roku przez holenderskiego botanika Johanna Frederika Eijkmana. Od samego początku stosowany był w branży farmaceutycznej, ponieważ wykazywał działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe a nawet przeciwbólowe.

I dzięki temu został także odkryty w kosmetyce.

 

Zalety kwasu szikimowego

 

▶ ma wspaniałe osiągnięcia w walce z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum

▶ pomaga przy odblokowaniu zaczopowanych ujść gruczołów łojowych co powoduje widoczne zmniejszenie się ilości grudek zapalnych i zapobiega dalszemu ich powstawaniu

▶ posiada właściwości antyoksydacyjne przez co opóźnia procesy starzenia i chroni przed szkodliwym wpływem środowiska (promieniowanie UV, smog).

▶ zwiększa nawilżenie, ponieważ wiąże wodę w naskórku

▶ wpływa na elastyczność skóry, po prostu ją ujędrnia!

 

 

👀 Ciekawostka 👀

 

Przeprowadzone testy wykazały, że tylko 5% kwasu szikimowego wykazuje taką samą biologiczną aktywność co 50% kwasu glikolowego, co skutkuje złuszczaniem naskórka oraz skłania tkanki do regeneracji…  bez żadnego efektu podrażnienia, zaczerwienienia skóry czy wysuszenia.

💣 To prawdziwa bomba 💣

 

 

🔊 Podsumowując 🔊

 

Kwas szikimowy ma bardzo szerokie, kompleksowe działanie i zastosowanie. Doskonale wpisuje się w potrzeby cery problematycznej.

 

To kwas o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym, przeciwbólowym, seboregulującym, przeciwłupieżowym, nawilżającym i złuszczającym. Zabiegi z zastosowaniem kwasu szikimowego pozwalają na skuteczne zahamowanie problemów związanych ze zmianami pigmentacyjnymi, wykazując bardzo dobre właściwości wybielające skórę, wygładzają naskórek, działają przeciwtrądzikowo i regulują sebum.