Mezoterapia igłowa jest nieinwazyjną metodą stosowaną przez lekarzy medycyny estetycznej i wykwalifikowanych kosmetologów, do rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry, a także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Jest jednym z najpopularniejszych zabiegów współczesnej kosmetologii, który przeznaczony jest dla osób zmagających się z tego typu problemami.

 

Pionierem mezoterapii jest francuski lekarz Michel Pistor. On jako pierwszy technikę tą zastosował  w 1950 r., jednak korzeniami sięga 2 tysięcy lat wstecz.

Istnieje przekaz z wyspy Kos, w którym opisano jak Hipokrates nakłuwa ramię chorego igłami z kaktusa, na drugie ramię nakłada liście z figowca (posiadają m.in. działanie przeciwzapalne).

 

Michel Pistor po raz pierwszy  podał prokainę w zaburzeniach słuchu, stosując wielokrotne, powierzchowne (3-5 mm) iniekcje wokół małżowiny usznej.

 

Nazwę „mezoterapia” wprowadził Pistor, określając tym samym metodę leczenia schorzeń tkanek pochodzących z mezo- dermy. W latach 70. XX wieku mezoterapię zaczęto stosować w dermatologii estetycznej.

 

Ze względu na swoje właściwości lecznicze zabieg ten stał się bardzo popularny i zyskał rzeszę zwolenników wśród lekarzy, kosmetologów i pacjentów.

 

Mezoterapia (intradermoterapia) polega na śródskórnym, a czasami, podskórnym podawaniu małych dawek substancji odżywczych, mikroelementów, pierwiastków śladowych, środków stymulujących i witamin na ograniczonej powierzchni oraz cyklicznie.

 

Mezoterapia stosowana jest nie tylko w kosmetologii i medycynie estetycznej ale również w medycynie sportowej (np. regeneracja ścięgien i więzadeł), w chirurgii (przyspiesza proces gojenia ran), w internie (wspomaganie leczenia stanów zapalnych) czy w psychiatrii (w leczeniu stanów lękowych, czy depresji).

 

Mezoterapia wykonywana jest w celu stymulowania naturalnych procesów regeneracji. Zabiegowi poddawane są takie części ciała jak: twarz, szyja, dekolt, grzbiety rąk, ramiona, uda, pośladki. W trakcie wykonywania dochodzi do biorestrukturyzacji i biostymulacji skóry.

 

Biorestrukturyzacja, czyli odbudowa składników skóry, poprzez czynnik fizyczny, czyli przerwanie ciągłości naskórka, które jest sygnałem naprawczym. Na skutek działania czynników zapalnych dochodzi do przyśpieszenia procesu gojenia i odbudowy skóry.

 

Biostymulacja aktywuje funkcje biologiczne skóry w celu poprawienia jej fizjologii. Dzięki temu dochodzi do poprawy elastyczności i jędrności.

 

Mezoterapia igłowa daje długotrwałe efekty w postaci odżywienia, dotlenienia komórek głębiej położonych, spłycenia drobnych zmarszczek mimicznych oraz poprawienia gęstości i spoistości skóry.

Znikają również zasinienia wokół oczu, a także tworzące się wokół nich obrzęki.

 

Już po pierwszym zabiegu widać poprawę wyglądu skóry. Jednak najlepsze efekty przynosi wykonanie serii kilku zabiegów.

 

Ilość zabiegów oraz ich intensywność uzależniona jest od stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta.

 

W intensywnej fazie zaleca się wykonanie około 5-6 zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych. W fazie podtrzymującej  zaleca się 1-2 serie w roku.

 

Ze względu na możliwości i efekty końcowe mezoterapia jest jednym z podstawowych zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej.

 

GŁÓWNE EFEKTY ZABIEGU: 

poprawa mikrokrążenia w tkance podskórnej,

przyspieszenie metabolizmu komórek,

nawilżenie skóry,

wzmocnienie oraz odżywienie skóry,

ujędrnienie,

spłycenie bądź zniwelowanie zmarszczek,

poprawa kolorytu i struktury skóry,

uzyskanie efektu odmłodzenia,

częściowe redukowanie rozstępów,

zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w danej okolicy,

wyrównanie powierzchni skóry,

zahamowanie lub spowolnienie wypadania włosów, pobudzenie ich

wzrostu,

ogólne odżywienie struktury włosa w przypadku mezoterapii skóry

głowy (owłosionej).

 

EFEKTY UBOCZNE:

Efekty uboczne po mezoterapii igłowej są najczęściej niewielkie i szybko ustępują. Uzależnione są od wielu czynników takich jak: stan skóry, wiek, zastosowanie się do porad opieki pozabiegowej przez pacjentkę.

krwiaki,

rumień,

odczyn alergiczny,

ból-przejściowy,

infekcje,

przebarwienia,

lekki obrzęk skóry poddanej iniekcji,

po lipolizie dodatkowo:świąd, silna bolesność-krótkotrwała,

zaczerwienienie i tkliwość obszaru poddanego iniekcji.

 

WSKAZANIA DO ZABIEGU:

odmłodzenie i poprawa wyglądu skóry,

redukcja zmarszczek,

redukcja przebarwień,

odmłodzenie owalu twarzy,

przywracanie napięcia i elastyczności skóry,

leczenie rozstępów i blizn,

leczenie wypadania włosów,

leczenie cellulitu,

leczenie miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej

.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU: 

krwiaki,

sińce,

ciąża i okres karmienia piersią,

alergia na dany składnik),

cukrzyca (nieunormowana),

stany zapalne i ropne skóry,

opryszczka,

skóra silnie unaczyniona lub podatna do powstawania bliznowców,

choroba nowotworowa (mniej niż 5 lat od zakończenia leczenia),

stosowanie leków przeciwzakrzepowych,

stwardnienie rozsiane,

zakażenie gronkowcem złocistym,

wiek poniżej 18 rż,

choroby Hashimoto.